
Algagátló festék használata 5 lépésben
A laminált és gélbevonattal ellátott hajók felületét az algagátló megfelelő feltapadása érdekében egy alapozóbevonattal kell ellátni. Az algagátló ugyanis egy folyamatosan átnedvesedő réteganyag, vagyis nem vízzáró bevonat. Az átnedvesedése során, attól függően, hogy mekkora a szemcséket összefogó gyanta mennyisége, beszélünk önkopó vagy kemény algagátlóról.
Az algagátlót ecsettel vagy hengerrel lehet felvinni a hajótestre. Ha az ecsetet választod, inkább nagyobb méretűt válassz. Az ecset típusa nem fontos, mivel az algagátlózott felület nem lesz olyan sima, mint egy hagyományos festék.
1. lépés: Egészség és biztonság
Az előkészítő munkálatok megkezdése előtt kérjük, gondoskodj arról, hogy a terület, ahol dolgozol, megfelelően szellőztetett legyen és használj védőfelszerelést (PPE). Javasoljuk a védőszemüveg, gumikesztyű és védőruha viselését.
2. lépés: Ellenőrzés
Ellenőrizd a kezelendő felületet! Minden olyan rész, ahol gélhibát vagy egyéb tapadást akadályozó problémát látsz, a festést megelőzően ki kell javítani. Kisebb hibák javítása géljavítókkal házilag egyszerűen megoldhatók.
3. lépés: Előkészítés
Ha a felület jó állapotban van mosd le a hajófeneket nagynyomású mosóval. A felületnek tisztának kell lennie.
Ha korábban algagátlózott felületre viszel fel új réteget, fontos, hogy a régi réteg ne mutassa a leválás jeleit. Ha mégis, azt teljesen el kell távolítani. Ha a hajón korábban felhordott, de ismeretlen típusú algagátló van azt vagy teljesen el kell távolítani, vagy alapozóval le kell zárni.
Ha még nem volt a hajón algagátló, használj alapozót, hogy megfelelő legyen a festék tapadása.
4. lépés: Maszkolás
Az alapozás vagy az algagátló felhordása előtt festőszalaggal maszkold le a festendő területet.
5. lépés: Felhordás
A festéket alaposan keverd össze egy keverőpálcával, ügyelve arra, hogy minden ülepedés bekeveredjen. Hígítani nem szükséges. Ecsettel vagy hengerrel vidd fel az anyagot a címke ajánlásainak megfelelően.
Vidd fel a megfelelő vastagságú lerakódásgátlót. Felhordási módszertől és a körülményektől függően általában több rétegre van szükség. Tipp: miután kiszámítottad a hajótest területét és a felhordandó algagátló mennyiségét, egyszerűen vidd fel a számított mennyiséget. A rétegek száma kevésbé fontos, mint a megfelelő mennyiség felvitele. Jobb, ha az összes festéket felviszed, mintha a dobozban hagyod vagy kidobod.
Vigyél fel egy plusz réteget az elülső és a hátulsó élekre, fartükörre, illetve a vízvonal körül. Ezeken a területeken nagyobb a víz turbulenciája, és így a festékfelület is jobban kopik.
Figyelmesen tartsd be az átfestési időket, mert a hibás technológia leválását, hólyagosodását vagy repedezését eredményezhet. Fontos, hogy vízretétel előtt a festéknek teljesen meg kell, hogy száradjon.
Összefoglalás:
IGEN
- Készítsd elő megfelelően a víz alatti területeket!
- Győződj meg róla, hogy a felület tiszta és száraz
- A festék felhordása előtt jól keverd fel a festéket!
- Vigyél fel egy plusz réteget a nagy igénybevételű területekre, mint például az élekre!
- Vigyél fel a megfelelő mennyiségű festéket. Az ajánlott rétegvastagságot lásd az adott algagátló dobozán!
- Új réteget csak a megadott száradási idő után vigyél fel!
NE
- Ne fess előkészítetlen felületre!
- Ne használd a festéket felkeverés nélkül
- Ne használj az ajánlott mennyiségnél kevesebb anyagot!
- Ne használj piszkos ecseteket vagy hengert!
Válogass algagátlóink között!