
A hajó magasnyomású mosásának aranyszabályai – mit szabad és mit nem
A hajó használata során a hajó ki van téve a víz kíméletlen hatásainak. A moszat, az alga és tengeren a sómaradványok mind megtelepedhetnek a hajó fenekén. A rendszeres tisztítás fontos, és ennek egyik kelléke a magasnyomású mosó. Gyakorlott hajósok tudják, hogy ez az eszköz nem csodaszer. A lerakódásoknak csak egy részét képes eltávolítani, de mégis nagyon fontos a hajó karbantartásánál. Éppen ezért legyünk tisztában, hogy a nyomás alatti mosással kapcsolatos teendőkkel és kockázatokkal.
Előkészületek és védelem:
Mielőtt belekezdenél a mosásba, győződj meg róla, hogy minden szükséges eszköz és– például a kezed ügyében van. Gondoskodj a megfelelő védőfelszerelésekről is! Különösen fontos, hogy védd a hajó érzékeny részeit, mint a dekorációs matricák, tömítések, gumi alkatrészek és elektromos csatlakozások. Ha a munkát nem mosóban végzed, gondoskodj róla, hogy a hajó olyan felületen álljon, ahonnan a víz könnyen lefolyhat.
Megfelelő tisztítószerek és nyomásbeállítás:
Fontos, hogy környezetkímélő tisztítószereket használj, mert a túl erős vegyszerek károsíthatják a hajó bevonatát, és a környezetet is terhelhetik. Ugyanez vonatkozik a víznyomásra is: túl magas nyomás hosszú távon károsíthatja a gélréteget, illetve a tömítéseket is. Célszerű kisebb, kevésbé feltűnő területen teszteld a nyomást, illetve a szórófej használatát mindig távolabbról kezd, hogy megbizonyosodj arról, nem okoz kárt.
Különböző test típusok eltérő nyomást érdemes használni. A műanyag testeknek 120-70 bar, az alumínium hajóknak 130-80 bar, a fa testeknek 60-20 bar az ideális nyomástartomány.
Helyes mosási technika:
A technika is kulcsfontosságú. Ne tartsd a magasnyomású mosót egyhelyben, mert az egyenetlen tisztításhoz vagy felületkárosodáshoz vezethet. Inkább dolgozz széles mozdulatokkal, és folyamatosan haladj, így a víz egyenletesen érinti a felületet. Ez a módszer segít elkerülni a víznyomás által okozott károsodásokat, és biztosítja, hogy a tisztítás mindenhol alapos legyen.
Utómunkálatok és karbantartás:
Miután végeztél a mosással, ne feledd alaposan leöblíteni a hajót, hogy a tisztítószer maradványai se maradjanak a felületen, mert azok hosszú távon károsíthatják a bevonatot. Emellett érdemes végignézni a hajó egyes részeit, hogy nincsenek-e olyan területek, ahol a tisztítás nem volt teljesen hatékony. Ha szükséges, végezz kisebb javításokat vagy ismételd meg a mosást.
A magasnyomású mosás remek eszköz a hajó karbantartásához, de csak akkor, ha odafigyelsz a részletekre, a megfelelő előkészületekre, a helyes technikák alkalmazására, a biztonságos munkavégzésre, és a szükséges utómunkálatokra. Ha ezeket a szempontokat betartod, nemcsak a hajód marad tiszta és jó állapotban, hanem hosszú távon el is kerülheted a drága javításokat.
Cikkünk a boatloverstowel.com oldal Do's and Don'ts of Pressure Washing Your Boat írása alapján készült.