
Hogyan keletkezik a hajóknál az ozmózis és hogyan előzhetjük meg?
Bár az ozmózis jelensége normális az üvegszálas hajók külső burkolatán, de minden tulajdonos tart tőle. És ez nem véletlen. A súlyos károk odafigyeléssel elkerülhetők. De mi az ozmózis és hogyan alakul ki ez a jelenség?
Az ozmózis az a „gonosz”, amely a tartósan vízben lévő, laminált üvegszálas hajókat lassanként felemészti. Ez a fizikai-kémiai jelenség leggyakrabban úgy jelentkezik, hogy a gélréteg felszíne alatt hólyagok képződnek.
Hogyan keletkezik az ozmózis?
A laminált műgyanta hajókat a gélbevonatnak nevezett védőréteg borítja. Bár ez adja a hajótestnek a sima, külső felületét, ez nem teljesen vízhatlan. A gél felület évek során elveszíti vízzáróságát és lehetővé teszi, hogy a víz beszivárogjon a hajótestbe. Itt érintkezésbe kerül a poliésztergyantával, és a hidrolízis során ecetsav képződik. A gélbevonat belsejében koncentráltabb folyadék keletkezik, mint azon kívül. A nyomás hatására hólyagok jelennek meg a hajótesten. Ha ezek kiszakadnak vagy kiszúrjuk azokat erős ecetszagot árasztanak.
Ez a visszafordíthatatlan jelenség fellazítja a szálakat és leválasztja a laminátum rétegeit, károsítva a hajó szerkezetét. A hidrolízis jelenség hatására a gyanta és a szövet lebomlik, majd a víz a poliészter molekulákkal egyesülve oldószerré alakul. Legrosszabb esetben az üvegszálak tönkremennek és a hajótest törését vagy átszakadását okozhatják, ami a hajó elsüllyedését eredményezi. Bár az esetek többségében a hólyagok szemmel láthatóak és az ozmózis jelenlétét bizonyítják, egyes testeken nyoma sincs ennek a jelenségnek. Ilyenkor az ozmózis gyanúja esetén ultrahanggal mérhető a hajótest nedvességtartalma.
Súlyosbító tényezők
Bizonyos körülmények súlyosbítják az ozmózis kialakulását. Nevezetesen a meleg víz, amely nagyobb fluiditása miatt könnyebben viszi be az ozmózist a gél bevonatba. A trópusi országokban lévő hajók ezért érzékenyebbek erre a jelenségre.
Az édesvíz szintén kedvez az ozmózis kialakulásának, mivel a folyadékok koncentrációjának különbsége még nagyobb, és a jelenség felerősödik.
Az ozmózis megakadályozása
Fontos, hogy a gél felületet rendszeresen hagyjuk kiszáradni. A legjobb megelőzés, ha csökkented a hajód vízben töltött idejét. Szezonon kívül a test felületéből lesz ideje elpárolognia a víznek, ha szárazon áll. Természetesen felvihetünk védőréteget is, például oldószermentes, vízbázisú epoxigyantát, amely lezárja a hajót. Ez azonban meglehetősen költséges eljárás.